Z życia wzięte

Parafia Rzymskokatolicka pw Świętego Dominika
....... ul. Głowackiego 11 48-300 Nysa konto ING.11 1050 1490 1000 0022 5235 4226

77 40-93-155
nysadominik@opw.pl

Jakże często stopniujemy: ważne, ważniejsze i najważniejsze. Co jest w życiu najważniejsze? To bardzo trudne pytanie, ale chyba się ze mną zgodzicie, drodzy rodzice, że najważniejsza w życiu jest miłość. A po niej? Zapewne zdrowie. Sądzę, że każdy z nas ma określone kryteria wartości tego, co w życiu najważniejsze, co ważne a co nieważne.
Co należy do świata, a co należy do Boga? Aby to dobrze rozeznać, potrzebna jest nie tylko modlitwa, ale i mądrość. Te dwie wartości sprawiają, że nie dajemy się wciągnąć w przewrotne dialogi z tymi, którzy koniecznie chcą wprzęgnąć wyznawców Chrystusa w rozgrywki między tronem a ołtarzem. Dlatego z uwagą i pokorą słuchamy pouczenia Pana: „Oddajcie Bogu to, co należy do Boga”.
Dzisiejsza Ewangelia pomaga w dziele wychowania. Dzieci postrzegają rzeczywistość swym bystrym okiem i umysłem. Dociera do nich wiele treści, a niektóre z nich trudno jednoznacznie ocenić w kategoriach moralnych. W takich sytuacjach można się więc posłużyć Ewangelią i poradzić córce lub synowi: „To, co należy do Boga – oddaj Bogu; to, co należy do świata – oddaj światu; zaś to, co należy do nas, czyli rodziców – oddaj nam”.
Tak jest z uczuciem miłości – owszem, generalnie dzieci nie mają z tym problemów, ale bywają takie sytuacje, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy wstydzą się okazywania miłości, dobroci, zaufania. W takich trudnych chwilach, gdy rodzice oczekują na znak miłości od swoich dzieci, przypomina się ewangeliczna mądrość: oddaj to, coś winien – czyli bądź wdzięczny za miłość rodziców”.